פורטוגל מציעה אזרחות לצאצאי הספרדים

הקשר ההיסטורי בין יהודים למדינות חצי האי האיברי הוא לא מה שנקרא “שכנות טובה”. אחד העמודים הנוראים ביותר בתולדות עם ישראל קשור לספרד ולפורטוגל – הגלות, שהביאה כאב ודמעות וגרמה למותם של יהודים רבים.

מה אירע בזמנו בארצות אלה?

יהודים התיישבו בחצי האי האיברי בתקופת האימפריה הרומית. לקראת סוף המאה ה-15, ליהודים ספרדים ופורטוגלים (שמאוחר יותר נקראו “ספרדים” מהשם העברי של ספרד) היו קהילות רבות בשטחי שתי המדינות – קהילות גדולות, פורחות ובעלות השפעה.

אולם בשנת 1492 הגיע הקץ לתקופת שגשוגן של הקהילות. הזוג המלכותי פרדיננד השני מארגון ואיזבלה הראשונה מקסטיליה הוציאו את “צו האלהמברה” שהורה ליהודי ספרד להתנצר, ובמקרה של סירוב לעשות זאת, לעזוב את הארץ.

בשאיפה לשמור על אמונת אבותיהם, יהודי ספרד רבים עברו לפורטוגל השכנה, מכיוון שהמלך של מדינה זו, מנואל הראשון, הבטיח להם חיים רגועים וחופש מצפון. אולם כבר בשנת 1496 השתנה המצב ומנואל העמיד את היהודים בפני אותה הברירה – התנצרות או גלות. חלק מהיהודים התנצרו ונשארו, אך רובם עזבו את מולדתם; הם נאלצו לנטוש את בתיהם ורכושם, שהצטבר במשך הדורות ולצאת לנדודים. בימינו, צאצאיהם של יהודי ספרד גרים במקומות שונים בעולם, כולל ישראל.

חוקA -30, שהתקבל בשנת 2015, הינו ניסיון של מדינת פורטוגל המודרנית “להתנצל” על אי הצדק ההיסטורי.

העיקרון שלו זהה לעיקרון חוק השבות הישראלי. פורטוגל מעניקה לצאצאי יהודי ספרד את הזכות לשוב למולדתם ההיסטורית ולהיות בה אזרחים שווי זכויות. ספרד העבירה חוק דומה כמה שנים קודם לכן.

ליצור קשר עם חברה

מי זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית לפי חוק A-30?

החוק אינו חל על ישראלים בלבד. כל צאצאי יהודי ספרד, בלי קשר למקום מגוריהם, זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית.

שני תנאים חייבים להתקיים:

 • המועמד צריך להיות בוגר. בהתאם לחוק הפורטוגלי, אדם נחשב בוגר החל מגיל 18. וזה הגיל הנדרש.
 • אין למועמד עבר פלילי במדינת המגורים. רק רישום פלילי שתוצאתו הייתה עונש מאסר בפועל לתקופה העולה על שלוש שנים נלקח בחשבון. בעיות משפטיות שלא הביאו לעונש או שתקופת העונש הייתה פחותה מ-3 שנים, אינם מהווים מכשול לקבלת האזרחות.

דרישות למסמכים הנספחים לבקשה

בנוסף לתעודת לידה, דרכון, תעודת רישום פלילי (שהונפקו על ידי משרד הפנים במדינת המגורים), נדרשים המבקשים להגיש מסמך המוכיח שמקור המשפחה אכן מספרד או מפורטוגל.

יש לתרגם את כל המסמכים המוגשים לפורטוגלית ולאשר ע”י נוטריון בינלאומי.

אילו מסמכים מוכיחים את הרקע הספרדי או הפורטוגלי של המשפחה?

סיפורם של יהודי ספרד הוא סיפור של גלות מארץ מולדתם ונדודים במשך 500 שנה. למרות זאת, משפחות רבות שמרו על התרבות היהודית העתיקה של חצי האי האיברי. אנשים אלה עורכים טקסים עתיקים, שומרים מסורות בקפידה, מדברים לאדינו – שפתם של יהודי ספרד. על מנת לקבל אזרחות יש להוכיח את כל זה.

משרד החוץ הפורטוגלי מקבל שלושה סוגים של מסמכים כעדות נאותה לכך ששורשיה של המשפחה אכן בספרד או בפורטוגל:

 • תעודה שהונפקה על ידי קהילה יהודית הרשומה כחוק בפורטוגל. הקשר מוכח באמצעות שליטה בשפה, מקור של שם המשפחה, מסמכי הארכיון המשפחתי בלדינו או זיכרון משפחתי. רב הקהילה חותם על הבקשה. במקרה של ספק של השלטונות בפורטוגל באמיתות הראיות, הם עשויים לבקש מסמכים נוספים.
 • בקשה שאושרה על ידי הקהילה של יהודי ספרד במדינת המגורים של המועמד.
 • מסמך זה צריך לאשר כי המועמד יודע לאדינו, משתמש בשפה הספרדית או הפורטוגלית ושומר מסורת ישראל.
 • מסמכי הארכיון הרשמיים של המשפחה המאשרים כי אבות המשפחה התגוררו בספרד או בפורטוגל: תעודות בית כנסת על לידה, נישואין, קבורה, מסמכים המאשרים בעלות נדל”ן וכו’.
 • על המבקש להגיש לפחות מסמך אחד מהרשימה. ככל שיותר מסמכים הוא יכול להגיש, גדל הסיכוי לעיון מהיר בבקשתו והחלטה חיובית.
ייעוץ חינם

נוהל הגשת הבקשה

 • יש לאסוף, לתרגם, ולאשר את המסמכים אצל נוטריון.
 • לאחר מכן, המסמכים מוגשים יחד עם הבקשה לשגרירות או לקונסוליה הפורטוגלית.
 • לשכת הרישום בודקת את אמיתות המסמכים ואז מקבלת החלטה.
 • התהליך עשוי להימשך כחצי שנה.

מדוע יהודי זקוק לאזרחות פורטוגלית?

החוק2015/A- 30 מאפשר ליהודים ספרדים וצאצאיהם לשחזר את ההיסטוריה המשפחתית, ללמוד יותר על שורשיהם ולחזור לארץ בה אבותיהם חיו בעבר.

נוסף על כך, זו הזדמנות נהדרת להשיג דרכון של מדינה אירופאית, ויחד עם הדרכון – כל ההטבות שמעניקה החברות באיחוד האירופי. דרכון פורטוגלי מעניק את הזכות לחיות, לעבוד, לנוע בחופשיות ברחבי המדינות שחתמו על אמנת שנגן.

המשרד בארץ המשרד ברוסיה
תובת:

רח' גיבור ישראל 14, נתניה, ישראל